My new Skillshare Class is live!

I have to admit, that my adventure with Adobe InDesign had started long before that I started to think about taking a designing career. Actually, the first project I was coordinating in the Advertising industry was, as far as I remember, a set of broshures for Goodyear tires. I was working closely with DTP studio, learning about picture resolution, aligning frames, and buying fonts. At that time, it was a pure theory for me, but with years I had a general understanding of Adobe InDesign, without even touching it.

But when I finally decided to follow a design career, and I needed to design a portfolio, instead going right to InDesign I was trying to subjugate Adobe Illustrator for this purpose. But it didn’t work for me. My AI crashed, the files didn’t save and I had to give up. I turned to InDesign and totally loved it. It’s intuitive, easy to work with and runs smoothly. Since my first portfolio I prepared many projects in InDesign and one day I promised myself to make a Skillshare Class about it.

And, after months of (over)thinking, planning and (finally) recording it’s finally there! Almost 1h long, explaining the very basics and, I hope, encouraging to individual, further work. Below, there is a set of spreads that we will create together. Come, join me there to (In) Design your Portfolio Book!

class-project4

Muszę przyznać że moja przygoda z Adobe InDesignem zaczęła się na długo przed tym, kiedy zaczęłam myśleć o karierze projektantki. Tak naprawdę, pierwszy raz spotkałam się z tym programem przy pierwszym projekcie który koordynowałam w agencji reklamowej, i był to, bodajże, zestaw broszur prezentujących opony Goodyeara. Pracowałam wtedy bardzo blisko z działem DTP, ucząc się o rozdzielczości zdjęć, wyrównywaniu obrazków i tabelek, kupowaniu i linkowaniu fontów itd. Choć była to dla mnie czysta teoria, z biegiem czasu zdobyłam rozeznanie w logice funkcjonowania InDesigna bez jego dotykania.

Ale gdy wreszcie postanowiłam zająć się grafiką, i musiałam zrobić swoje pierwsze portfolio, zamiast od razu zabrać się za InDesigna, próbowałam ujarzmić Ilustratora (który w tamtym momencie wydawał mi się najfajniejszym programem w pakiecie Adobe). Próby te skończyły się całkowitym niepowodzeniem – Ilustrator się zawieszał, karta graficzna szalała, pliki (nie) zapisywały się godzinami. Jednym słowem – porażka. Poddałam się i otworzyłam InDesigna. I przepadłam. Uwielbiam ten program – jest super intuicyjny i płynnie działa. Po kilku kolejnych projektach obiecałam sobie, że któregoś dnia nagram kurs na Skillshare z nim związany. 

I tak po miesiącach myślenia, planowania i (wreszcie!) nagrywania jest kursik! Prawie godzinny, tłumaczący podstawy i, mam nadzieję, zachęcający do dalszej, indywidualnej pracy z InDesignem. Powyższa grafika przedstawia zestaw rozkładówek, których przygotowanie pokazuję krok po kroku. Zapraszam do dołączenia – stwórz własne portfolio/lookbooka w InDesignie – razem ze mną :) Link tutaj

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s